Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Közvetlenül választanák meg a miniszterelnököt az olaszok, és több hatáskört kapnának az önkormányzatok a kormányzati tervek szerint.
Nyitókép: Giorgia Meloni egy brüsszeli értekezleten 2024. június 17-én / fotó: Nikos Oikonomou / Anadolu via AFP
Megváltoztatná az olasz alkotmányos rendszert a jobboldali kormányfő: a reform keretében bevezetnék, hogy a szavazók közvetlenül válasszák meg a miniszterelnököt, illetve több hatáskört adnának az önkormányzatoknak.
Az ellenzéki Demokrata Párt kedden tömegtüntetést szervezett Rómában, miután a szenátus elfogadta a kormány terveit – minden ellenzéki párt képviseltette magát a rendezvényen, ami a szervezők szerint ékesen demonstrálta, hogy
a reform elutasítása egységbe rántotta az ellenzéket, egységfront alakult Giorgia Meloni kormánya ellen
– írja az Euronews.
A regionális kormányzatok jogköreinek bővítését a kormányzat szerdán átvitte a parlamenten – ez volt a Matteo Salvini vezette Liga nevű jobboldali párt nagy választási ígérete, amely most meg is valósult, ugyanakkor az ellenzék figyelmeztet: az új jogszabály még inkább növeli a gazdag észak és a szegény dél közötti szakadékot.
A miniszterelnök közvetlen választására irányuló kormányzati törvényhozási szándék még nagyobb indulatokat váltott ki, főleg úgy, hogy a szenátus végül megszavazta, és ez a kezdeményezés is elérhető megvalósulási szakaszába lépett. A kormánypártok szerint ez
megerősítené a kormányfő intézményét, stabilitást adna neki, és nagyobb felhatalmazást jelentene az ország vezetőjének.
A terv ellenzői azonban úgy vélik, ezzel jelentősen csökkenne a parlament és a köztársasági elnök tekintélye, befolyása a politikai rendszerben.
Az alkotmány-módosítás kétharmados támogatást igényel az olasz törvényhozás mindkét házában, szakértők elhúzódó vitákat, szavazásokat várnak az ügyben.
Közvetlen kormányfő-választást a nyugati típusú demokráciákban egyedül Izrael államban vezettek be
még az 1990-es években, az intézmény szokatlan az európai rendszerekben.
--